תהליך עיבוד לידה

טיפול רגשי ממוקד וקצר מועד לריפוי ושחרור מחוויית לידה טראומתית

"התכוננתי ללידה טבעית. ידעתי את כל מה שצריך כדי שזה יקרה, ולפתע מצאתי את עצמי עוברת ניתוח קיסרי. אני לא מפסיקה לחשוב על זה. למה זה כל כך השתבש?" משתפת מיכל.

"הכול התנהל כשורה, לכאורה עברתי לידה מהירה וקלה, אבל אני לא מצליחה לחזור לעצמי מאז," אומרת שרון.

"מאז שילדתי אני לא מכירה את עצמי. אני לא רגועה, לא ישנה טוב בלילה, ואין לי מצב רוח" – רחלי.

כן, לפעמים זה קורה: את מתכוננת תשעה חודשים לרגע המרגש והמכונן של חייך – לידת תינוקך. את מצפה ללידה טבעית, רגועה וזורמת. אולי אפילו נפגשת עם דולה; אולי עברת הדרכה והכנה ללידה טבעית. והנה, ברגע האמת, הדברים לא התרחשו כפי שציפית. אולי התקשית להתמודד עם עוצמת הכאב; אולי לא היית מוכנה לעומס הפיזי והרגשי שהרגשת במהלך הלידה ולאחריה. אף יולדת לא מצפה לזריקות זירוז, לידת וואקום ומלקחיים. אבל זה עלול לקרות לכל אחת – בין אם מדובר בנשים שילדו בפעם הראשונה או אימהות שילדו בעבר.

נשים שליוויתי בתהליכי עיבוד לידה סיפרו לי שהלידה בשבילן הייתה אירוע קשה וטראומטי. חלקן התקשו לתפקד בחודשים הראשונים שלאחר הלידה; חלקן סיפרו על קשיים להרות שוב; חלקן חוות חרדה גדולה לקראת לידה נוספת. רבות מהנשים מקשרות את הקשיים שלהן עם חוויית לידה קשה ומסובכת.

לעיתים מספיק לשתף אחרים כדי לעבד את האירוע של לידה קשה. אבל במצבים מסוימים, מומלץ לקבל ליווי וטיפול מקצועי שמתמחה בשחרור מטראומה. נשים שטיפלתי בהן ושעברנו ביחד תהליכים של עיבוד לידה קשה, הרגישו תוך זמן קצר הקלה רגשית ופיזית משמעותית, שעזרה להן לחזור לעצמן ולהתמודד טוב יותר עם המטלות הכרוכות בטיפול בתינוק וחיי היום-יום. למטופלות אחרות, הטיפול עזר להוריד את רמת החרדה מפני היריון נוסף, ואף עזר להן להיכנס להיריון.

אם חווית לידה קשה וטראומתית, חשוב שתדעי שאת לא לבד. שניתן לטפל ולשחרר את הטראומה ולחזור לתחושת הרוגע ושמחת החיים שלך.

מוזמנת ליצור אתי קשר ונעבור את זה ביחד.

חר

מי אני ואיך אני יכולה לעזור לך?

שמחה להכיר, שמי זיו שערי – בעלת ניסיון טיפולי עשיר של למעלה מ-28 שנה בליווי ילדים והורים בתהליכי שינוי וריפוי. אני מתמחה בליווי אימהות ומשפחות בתקופת הריון ולידה, וכמו כן מדריכה בהכנה ללידה טבעית בשיטת KG היפנובירת'ינג . אני משלבת בעבודתי הרבה שיטות וכלים אפקטיביים כגון דמיון מודרך, NLP, EMDR EFT, TAT, מיינדפולנס, קינסיולוגיה, מסרים תת-הכרתיים ומגוון שיטות לריפוי ושיפור איכות החיים דרך שינוי תודעתי ורגשי.

טיפלתי בהרבה אימהות בנושא שחרור מטראומות וחרדות שקשורות ללידה והריון. עזרתי להן למצוא בחזרה את הרוגע, השלווה ושמחת החיים שלהן, ולהתחבר לחוויית הריון, לידה ואימהות מעצימות ומספקות. יש לי ניסיון רב בעבודה עם פוסט-טראומה וחרדה, ובעברי עבדתי בהצלחה עם הרבה נפגעי טראומה.

אשמח לעזור גם לך בתהליך ממוקד יעיל וקצר לשחרור מטראומה, לחצים ומשקעים רגשיים בעקבות לידה קשה שעברת.

את מוזמנת להתקשר אלי.

עיבוד לידה קשה וטראומטית

טיפלתי בלא מעט נשים שחוו את הלידה כלידה קשה. אצל חלקן הלידה הייתה מלווה בהרבה שעות של כאב. חלקן הופתעו מהתערבויות שנדרשו לעבור – זירוז, ניתוח קיסרי, לידת ווקום או מלקחיים. היו אימהות שילדו בלידה רגילה ותקינה לחלוטין, ועדיין החוויה האישית שלהן נתפסה כקשה, מלחיצה ולעיתים אף טראומטית. תהליך לידה עלול לעתים להציף טראומות מן העבר כמו לידה טראומתית של האם עצמה, ילדות טראומטית וזיכרונות מודחקים על פגיעה מינית בעבר.

מחקרים רבים מראים שלידה טראומטית עלולה להביא לעלייה בהתפרצות או החמרת דיכאון אחרי לידה, לחרדה שלאחר לידה, לקושי בחיבור לתינוק, קשיים בהנקה או קושי בתפקוד האימהי.

קיימת כיום הכרה כי חלק מהנשים חוות בלידה סטרס טראומטי חמור (10%), חלקן (1%-2%) בצורה קשה עד להתפתחות Posttraumatic Stress Disorder) PTSD) – תסמונת פוסט-טראומתית.

הנסיבות שעלולות להוביל לחוויית לידה טראומטית:

 • לידה עם עוצמת כאב גדולה מהיכולת להכיל אותה.
 • לידה מהירה או אינטנסיבית מאוד המעוררת פחד מפני איבוד שליטה.
 • החוויה בבית החולים: היחס של הצוות הרפואי אל היולדת וביצוע פעולות מכאיבות ופולשניות ללא רגישות.
 • לידה שלא מתנהלת כמתוכנן ומעוררות תחושה של כישלון, איבוד של אמון בעצמי ובגוף.
 • לידה בסביבה שבה האישה לא מקבלת תמיכה מהקרובים לה.
 • לידה שמסתיימת בניתוח קיסרי חירום.
 • לידה שמעירה קשיים ופחדים הקשורים בעבר של היולדת.

חשוב שתדעי שלא משנה לפני כמה זמן ילדת, אם את מרגישה שזיכרונות הלידה שעברת ממשיכים להשפיע עלייך גם היום – מעלים כאב, משפיעים על המצב הרגשי שלך או על תפקודך כאימא, גורמים לך להימנע מהריון נוסף – יש מה לעשות ואיך לעזור לעצמך להבריא. את לא לבד.

הסימנים לפיהן תוכלי לזהות אם עברת לידה טראומתית:

 • סיוטי לילה
 • מחשבות מעוררות חרדה על הלידה
 • עצבנות ובכי מרובה מהרגיל
 • קושי לתפקד בחיי היום יום
 • פחד מלידה חוזרת ורצון ללדת בניתוח קיסרי
 • הימנעות מהריון נוסף
 • מחשבות טורדניות של שיפוט עצמי או שיפוט על הסביבה.
 • כעס או ריחוק מהתינוק

איך עובד תהליך טיפולי קצר-מועד לעיבוד לידה קשה?

תהליך של עיבוד לידה נועד עבורך ועוסק בך: איך את מרגישה? איך הייתה עבורך הלידה? עם איזו חוויה יצאת ממנה?

המפגשים הם אישיים ומתקיימים באווירה מקבלת, תומכת ובטוחה. לעתים די בשלוש-ארבע פגישות  ולעתים יותר מכך – בהתאם לצרכייך, לקשיים עמם את מגיעה, ולסוג הטיפול לו את זקוקה. יש ברשותי מגוון רחב של כלים טיפוליים מוכחים ויעילים מתוכם אבחר את דרך הטיפול שהכי מתאימה לך.

בתהליך עדין וקשוב תוכלי לעלות ולשחזר את סיפור הלידה שלך: הזיכרונות, הרגשות והתחושות שקשורים אליה. מה הרגשת? מה היה מפחיד? מה יכול היה לעזור לך ברגעים הקשים? איך הגבת?

נקשיב בתשומת לב גם לגוף שלך. לפי הגישה הטיפולית ההוליסטית ישנו קשר הדוק בין הגוף לנפש. פעמים רבות הגוף זוכר קשיים וחוויות גם אם אנחנו שכחנו או הדחקנו אותם. הגוף יודע לספר את הסיפור האמתי דרך תחושות ורגשות שעולים תוך כדי הטיפול. התמקדות בתחושות הגופניות מביאה לשחרור עמוק מהרשמים הטראומטיים, ופותחת דלת לתיקון וליצירת מציאות חדשה ומיטיבה.

בטיפול נאפשר שחרור של כל הרגשות שלא נתת להם ביטוי –  אשמה, תסכול, כעס, אכזבה, חוסר אונים, עצב.

עיבוד של חווית הלידה מביא לריפוי מעמיק ולרווחה נפשית אשר ישפיעו לטובה על תפקודך כאימא, על החיבור שלך עם תינוקך, ואף יכולים להשפיע לטובה על כניסה להיריון וחווית לידה עתידית.

את מוזמנת ליצור אתי קשר להתייעצות טלפונית ללא התחייבות.

המפגשים מתקיימים אונליין או בקליניקה הפרטית שלי.

למי נועד תהליך עיבוד לידה?

תהליך עיבוד לידה נועד לכל אישה שחוותה לידה, ומרגישה שהיא זקוקה לעכל ולעבד את החוויה מבחינה רגשית. עיבוד חווית הלידה מסייע מאוד להתאוששות לאחר לידה טראומטית (פוסט-טראומה), לידה בניתוח קיסרי, לידת וואקום, הפלות חוזרות ואובדן הריון  ולידה שקטה.

את לא לבד. אני כאן בשבילך. אם עברת לידה קשה את מוזמנת לדבר איתי.

תינוק 4

את מוזמנת להתקשר אלי לשיחת ייעוץ ללא תשלום

ניתן גם להשאיר פרטים ואחזור אלייך בהקדם

052-321-4792